Miejsce, gdzie Kraków tworzony jest dzięki Twoim pomysłom

AMBASADA_LOGO__wersje_kolorystyczne-5

To już ponad rok, odkąd przy ulicy Stolarskiej w Krakowie działa niezwykłe miejsce stanowiące kuźnię pomysłów i inicjatyw tworzonych przy współudziale krakowskich organizacji pozarządowych, biznesu, administracji oraz zwykłych obywateli poszukujących nowych, twórczych rozwiązań dla swego miasta.

Ambasada Krakowian to zaledwie kilka pomieszczeń służących jako miejsca pracy i spotkań, w których twórcze, często wydawałoby się niemożliwe do zrealizowania pomysły, wykraczają daleko poza tę ograniczoną czterema ścianami przestrzeń. Przekuwane są na projekty i rozwiązania zmieniające Kraków w miejsce bardziej przyjazne i bliższe zwykłym obywatelom.
Osobą, która czuwa nad Ambasadą i dba o całokształt jej funkcjonowania, jest Monika Doroszkiewicz, gospodarz tego miejsca i jednocześnie Prezes Fundacji Głos Serca, której siedziba znajduje się w Ambasadzie Krakowian i która ściśle z nią współpracuje.

Miejsce dla każdego
Ambasada Krakowian to miejsce spotkań, debat i wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami organizacji pozarządowych, przedsiębiorcami oraz kreatywnymi mieszkańcami Krakowa, którzy chcą zaangażować się we współtworzenie przestrzeni publicznej miasta. To przestrzeń, która łączy wszystkich aktywnych i gotowych do współpracy ludzi, otwartych na każdy pomysł, który po wspólnych rozmowach i debatach, może stać się początkiem naprawdę wspaniałego projektu.

Działania dla społeczności Krakowa
Dzięki zaangażowaniu i inicjatywom wielu ludzi, Ambasada Krakowian realizuje ważne projekty społeczne dla mieszkańców Krakowa. Co tydzień odbywają się w niej, tzw. Śniadania NGO, które stanowią idealną okazję do nawiązania nowych kontaktów, podzielenia się swoim doświadczeniem i pomysłami oraz poznawania opinii innych osób, dzięki którym mogą rozwijać się nowe propozycje na przyszłość.

Ambasada każdego miesiąca organizuje spotkania pod nazwą „Cook&Book”, podczas których miłośnicy książek i kuchni integrują się przy wspólnym stole i dzielą się swymi pasjami. Celem tej inicjatywy jest rozwinięcie ciekawej współpracy między dwoma odmiennymi środowiskami, a tym samym dawać początek nietypowym pomysłom, które w przyszłości mogą zaowocować korzystnymi rozwiązaniami dla mieszkańców Krakowa.

Dla wszystkich zainteresowanych własnym rozwojem i poszerzaniem swoich umiejętności, organizowane są liczne warsztaty i spotkania z ekspertami. Do tej pory odbyły się, między innymi warsztaty tworzenia stron WWW, warsztaty współpracy Pattern Dynamic oraz szkolenie „ Jak mówić, żeby media chciały słuchać”.

Aby zachęcić jeszcze większą liczbę osób do aktywnego uczestnictwa w projektowaniu swojej przestrzeni w mieście, Ambasada angażuje się w propagowanie idei konsultacji społecznych, organizuje debaty na temat wizji Krakowa oraz spotkania z działaczami, społecznikami i aktywistami, którzy nie będąc rodowitymi krakowianami, w pewnym momencie uznali to miasto za swoje i biorą czynny udział w jego rozwoju.

Wśród osób tworzących Ambasadę Krakowian panuje przekonanie, że liczna grupa obcokrajowców mieszkających w naszym mieście oraz osoby przybywające do Krakowa z innych miast są integralną częścią społeczności lokalnej, mają więc prawo tworzyć przestrzeń publiczną, by dobrze się w niej czuć. W związku z tym Ambasada Krakowian stara się wychodzić na przeciw ich potrzebom, tworząc dla nich takie miejsce do życia, w którym czuliby się jak w domu. Organizowane na ul. Stolarskiej spotkania z przedstawicielami innych narodowości mają pokazać, jak odnaleźć się na mapie Krakowa, jak radzić sobie z innością kulturową, której doświadczają i odważnie stawiać kroki w nowym miejscu.

Patrycja Dymon, Konsultant Działu PR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.