Praca w domu

Od jakiegoś czasu na świecie pojawiła się pewnego rodzaju moda aby pracować w domu. Dla niektórych taka możliwość jest jak dar od losu – zamiast wstawać wcześnie i iść do biura, pracownicy mogą wykonywać swoje zadania nie musząc w ogóle wychodzić z łóżka. Wystarczy, że mają laptopa wyposażonego w odpowiednie programy i dostęp do internetu. Ale czy praca zdalna rzeczywiście jest taka świetna?

Zalety i wady pracy zdalnej

Praca zdalna niesie za sobą wiele korzyści, z uwagi na które pracownicy chętnie korzystają z tej możliwości. Niewątpliwą zaletą pracy w domu jest brak tracenia czasu na dojazdy do firmy,
a zwłaszcza, gdy pracownik mieszka daleko. Wiąże się to z ograniczeniem wydatków – dojazdy też kosztują. Pracownik zdalny może sam organizować sobie czas pracy. Choć jak każdy pracownik ma swoje obowiązki i musi wykonywać zadania to nie pozostaje pod ciągłą presją ze strony otoczenia. To może wpływać na większą efektywność pracownika. Osoby pracujące w domu mogą organizować sobie czas tak jak im wygodnie. Obowiązki muszą zostać wykonane na czas, a w którym dniu i o której godzinie? To już sprawa pracownika. Nie musi on siedzieć przed komputerem pełne 8 godzin dziennie – ma elastyczny grafik. Niemniej jednak, oprócz zalet, które zachęcają do takiego trybu pracy, jest też trochę wad. Praca w domu nie jest odpowiednia dla każdego, ponieważ nie każdy ma w sobie tyle samodyscypliny aby należycie rozplanować obowiązki. Utrudnieniem jest to, że w sytuacji pracy w domu, praca miesza się z życiem prywatnym. W efekcie, pracownicy często pracują więcej niż 8 godzin i to o każdej porze dnia i nocy. Nie każdy też jest w stanie w domu odpowiednio się skupić. Brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami oraz możliwości codziennej wymiany informacji i doświadczeń może zahamować rozwój kariery zawodowej. Gdy rozważasz pracę w domu pamiętaj aby przemyśleć zarówno plusy i minusy!

Zasady skutecznej pracy w domu

  • Odpowiednio przygotuj stanowisko pracy tak aby było dla Ciebie komfortowe i wyeliminuj przeszkadzające czynniki.
  • Nie pracuj do późnych godzin – musisz mieć czas na życie prywatne. Ustal godzinę, o której bezwzględnie kończysz pracę.
  • Dokładnie zaplanuj swój dzień aby uwinąć się z konkretnymi obowiązkami w określonym czasie.
  • Pracuj z przerwami, gdyż pomogą Ci one być bardziej efektywnym.
  • Wytłumacz domownikom, że praca zdalna nadal jest pracą. Nie mogą Cię rozpraszać i zachowywać się tak, jakbyś siedział na komputerze dla rozrywki.
  • Dbaj o życie towarzyskie – nie zamykaj się tylko i wyłącznie w świecie pracy.

 

Autor: Natalia Paluch

Jedno przemyślenie nt. „Praca w domu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.