Sukces polskiej motoryzacji

Kontrakty o wartości ponad 100 milionów euro. Około 2000 pracowników w Polsce. Szwajcaria, Austria, Czechy, Łotwa, Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy nawet wyspa Reunion (Ocean Indyjski) – to tylko niektóre z miejsc, gdzie „Dzień dobry” mówi nam polska inżynieria. Poznajmy naszego dzisiejszego bohatera…

warsztat

Krzysztof – absolwent Politechniki Warszawskiej. Właściciel warsztatu samochodowego. W 1981 roku wyjeżdża za granicę szukając trudno dostępnych części zamiennych. W międzyczasie w Polsce wybucha stan wojenny, co na pewien czas wstrzymuje powrót Krzysztofa do kraju. Znajduje jednak pracę w niemieckim zakładzie, gdzie po trzech latach zasiada na stanowisku dyrektora.

Po powrocie do Polski prowadzi biuro handlowe reprezentujące firmę na krajowym rynku. Przełomowy okazuje się rok 1996 – zdobycie zamówienia na produkcję 72 pojazdów, montowanych na miejscu, w Poznaniu. Niemiecka firma nie chce jednak uruchamiać produkcji w Polsce, więc nasz bohater postanawia zrealizować zamówienie na własną rękę.

road

Sukces!? Niestety okazało się, że polskie warunki drogowe dla zachodniej konstrukcji są zbyt wymagające. Konieczne są usprawnienia. Krzysztof zbiera zatem grupę 30 inżynierów i wraz z nimi wypuszcza na rynek, złożoną co prawda z części zagranicznych producentów, ale jednak polską maszynę. I ten wehikuł zdobywa uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie .

Ponad 12 000 sztuk wyprodukowanych pojazdów, w tym około 8 500 na eksport w zaledwie 20 lat działalności. SOLARIS – producent autobusów, tramwajów, trolejbusów i autokarów. Od 2001 roku całkowicie pod własnością Solange i Krzysztofa Olszewskich, godnie reprezentujący produkty z etykietą „Made In Poland”.

Arkadiusz Szczepanowicz

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Neoplan
https://www.solarisbus.com
https://pl.wikipedia.org/wiki/Solaris_Bus_%26_Coach
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/20-lat-firmy-solaris-niezwykla-historia-sukcesu/lyvlzd
http://forsal.pl/artykuly/737571,solaris-historia-producenta-autobusow-ktory-podbil-swiat.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.